Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 225504 — Non-marking rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket with bolt hole type NLX with front lock
SKU: 225504
Rubber castors
Ø140 mm
Diameter
140 mm
Diameter
140 mm
EAN13 Barcode
8007554022351
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 140 mm |
| Width | 37 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 140 mm |
| Total Height | 177 mm |
| Swivel Offset | 34 mm |
| Plate Diameter | 73 mm |
| Through-Hole Diameter | 12 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554022351 |
| Manufacturer Code | 225504 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 120 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.182 kg |
Detailed Description
Non-marking rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket with bolt hole type NLX with front lock