Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 225505 — Non-marking rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket with bolt hole type NLX with front lock
SKU: 225505
Rubber castors
Ø180 mm / w 45 mm
Diameter
180 mm
Diameter
180 mm
EAN13 Barcode
8007554022368
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 180 mm |
| Width | 45 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 180 mm |
| Tread Width | 45 mm |
| Total Height | 214 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
| Plate Diameter | 102 mm |
| Through-Hole Diameter | 20 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554022368 |
| Manufacturer Code | 225505 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 180 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.438 kg |
Detailed Description
Non-marking rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket with bolt hole type NLX with front lock