Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 231104 — Non-marking rubber wheels, pressed steel discs
SKU: 231104
Rubber castors
Ø140 mm / bore 15 mm
Diameter
140 mm
Diameter
140 mm
EAN13 Barcode
8007554023112
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 140 mm |
| Width | 37 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 140 mm |
| Bore Hole | 15 mm |
| Total Height | 140 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554023112 |
| Manufacturer Code | 231104 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 150 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.613 kg |
Detailed Description
Non-marking rubber wheels, pressed steel discs