Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 525622 — Standard rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket type NL with bolt hole and front lock
SKU: 525622
Rubber castors
Ø100 mm / w 30 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554026984
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 128 mm |
| Swivel Offset | 35 mm |
| Plate Diameter | 73 mm |
| Through-Hole Diameter | 12 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554026984 |
| Manufacturer Code | 525622 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 80 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.775 kg |
Detailed Description
Standard rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket type NL with bolt hole and front lock