Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 525708 — Standard rubber wheels, polypropylene centre, fixed bracket type NL
SKU: 525708
Rubber castors
Ø250 mm / w 60 mm
Diameter
250 mm
Diameter
250 mm
EAN13 Barcode
8007554027110
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 250 mm |
| Width | 60 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 250 mm |
| Tread Width | 60 mm |
| Total Height | 296 mm |
| Top Plate Dimensions | 200x160 mm |
| Fixing Holes Spacing | 160x120 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554027110 |
| Manufacturer Code | 525708 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 4.514 kg |
Detailed Description
Standard rubber wheels, polypropylene centre, fixed bracket type NL