Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 535430AS — Conductive rubber wheels, pressed steel discs, swivel top plate bracket type NL with front lock
SKU: 535430AS
Conductive rubber castors
Ø160 mm / w 40 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554063255
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 199 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554063255 |
| Manufacturer Code | 535430AS |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 180 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.716 kg |
Detailed Description
Conductive rubber wheels, pressed steel discs, swivel top plate bracket type NL with front lock