Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 535803 — Standard rubber wheels, pressed steel discs, swivel top plate bracket type SL
SKU: 535803
Rubber castors
Ø125 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554065204
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 37 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Total Height | 154 mm |
| Top Plate Dimensions | 95x80 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 32 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554065204 |
| Manufacturer Code | 535803 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 130 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.81 kg |
Detailed Description
Standard rubber wheels, pressed steel discs, swivel top plate bracket type SL