Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 537711 — Standard rubber wheels, pressed steel discs, swivel bracket with bolt hole type NL
SKU: 537711
Rubber castors
Ø150 mm / w 40 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554030295
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 182 mm |
| Swivel Offset | 34 mm |
| Plate Diameter | 73 mm |
| Through-Hole Diameter | 12 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554030295 |
| Manufacturer Code | 537711 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 170 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.347 kg |
Detailed Description
Standard rubber wheels, pressed steel discs, swivel bracket with bolt hole type NL