Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 606724 — Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel top plate bracket type NLX with front lock
SKU: 606724
Thermoplastic polyurethane castors
Ø150 mm / w 35 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554058756
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 35 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 35 mm |
| Total Height | 182 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 34 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554058756 |
| Manufacturer Code | 606724 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 220 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.08 kg |
Detailed Description
Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel top plate bracket type NLX with front lock