Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 608228 — Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, fixed bracket type P
SKU: 608228
Thermoplastic polyurethane castors
Ø250 mm / w 50 mm
Diameter
250 mm
Diameter
250 mm
EAN13 Barcode
8007554074251
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 250 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 250 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 298 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554074251 |
| Manufacturer Code | 608228 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 750 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 500 daN |
Logistics
| Unit Weight | 3.3 kg |
Detailed Description
Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, fixed bracket type P