Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 608302 — Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, fixed bracket type P
SKU: 608302
Thermoplastic polyurethane castors
Ø100 mm / w 30 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554044704
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 138 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554044704 |
| Manufacturer Code | 608302 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 170 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.55 kg |
Detailed Description
Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, fixed bracket type P