Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 611101 — Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre
SKU: 611101
Soft thermoplastic polyurethane castors
Ø80 mm / w 30 mm / bore 12 mm
Diameter
80 mm
Diameter
80 mm
EAN13 Barcode
8007554045749
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 80 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 80 mm |
| Bore Hole | 12 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 80 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554045749 |
| Manufacturer Code | 611101 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 75 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.11 kg |
Detailed Description
Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre