Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 616510 — Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel bracket with bolt hole type NLX with front lock
SKU: 616510
Soft thermoplastic polyurethane castors
Ø160 mm / w 50 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554084953
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 193 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
| Plate Diameter | 102 mm |
| Through-Hole Diameter | 20 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554084953 |
| Manufacturer Code | 616510 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 275 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.26 kg |
Detailed Description
Injection polyurethane wheels, polyamide 6 centre, swivel bracket with bolt hole type NLX with front lock