Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 624126 — TR_Roll polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 624126
TR-Roll Polyurethane castors
Ø200 mm / w 50 mm / bore 20 mm
Diameter
200 mm
Diameter
200 mm
EAN13 Barcode
8007554066461
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 200 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 200 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554066461 |
| Manufacturer Code | 624126 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 800 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 800 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.5 kg |
Detailed Description
TR_Roll polyurethane wheels, cast iron centre