Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 627323 — TR-ROLL polyurethane wheels, polyamid 6 centre, swivel bracket with bolt hole type NL with front lock
SKU: 627323
TR-Roll Polyurethane castors
Ø125 mm / w 40 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554066676
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 156 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 37 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554066676 |
| Manufacturer Code | 627323 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 220 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.21 kg |
Detailed Description
TR-ROLL polyurethane wheels, polyamid 6 centre, swivel bracket with bolt hole type NL with front lock