Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 632128 — Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre
SKU: 632128
Vulkollan castors
Ø250 mm / w 60 mm / bore 25 mm
Diameter
250 mm
Diameter
250 mm
EAN13 Barcode
8007554031216
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 250 mm |
| Width | 60 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 250 mm |
| Bore Hole | 25 mm |
| Tread Width | 60 mm |
| Total Height | 250 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554031216 |
| Manufacturer Code | 632128 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 1500 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 1200 daN |
Logistics
| Unit Weight | 8.025 kg |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre