Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 634125 — Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre
SKU: 634125
Vulkollan castors
Ø175 mm / w 40 mm / bore 20 mm
Diameter
175 mm
Diameter
175 mm
EAN13 Barcode
8007554031278
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 175 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 175 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 175 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554031278 |
| Manufacturer Code | 634125 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 850 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 680 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.56 kg |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre