Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 637304 — Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre, swivel top plate bracket type NL
SKU: 637304
Vulkollan castors
Ø150 mm / w 40 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554031377
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 182 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 34 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554031377 |
| Manufacturer Code | 637304 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 220 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.535 kg |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre, swivel top plate bracket type NL