Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 637325 — Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre, swivel top plate bracket type NL
SKU: 637325
Vulkollan castors
Ø175 mm / w 40 mm
Diameter
175 mm
Diameter
175 mm
EAN13 Barcode
8007554031414
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 175 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 175 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 217 mm |
| Top Plate Dimensions | 140x110 mm |
| Fixing Holes Spacing | 105x80 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554031414 |
| Manufacturer Code | 637325 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 4.179 kg |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, forged steel centre, swivel top plate bracket type NL