Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 637853 — Vulkollan® polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type EP
SKU: 637853
Vulkollan castors
Ø125 mm / w 38 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554057988
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 38 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Tread Width | 38 mm |
| Total Height | 164 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 48 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554057988 |
| Manufacturer Code | 637853 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 350 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.64 kg |
Detailed Description
Vulkollan® polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket type EP