Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 638076 — Vulkollan® wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EEG HD
SKU: 638076
Vulkollan castors
Ø200 mm
Diameter
200 mm
Diameter
200 mm
EAN13 Barcode
8007554056240
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 200 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Total Height | 285 mm |
| Top Plate Dimensions | 200x160 mm |
| Fixing Holes Spacing | 160x120 mm |
| Swivel Offset | 65 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554056240 |
| Manufacturer Code | 638076 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 2000 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 1600 daN |
Logistics
| Unit Weight | 16.96 kg |
Detailed Description
Vulkollan® wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EEG HD