Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 638308 — Vulkollan® wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE HD
SKU: 638308
Vulkollan castors
Ø300 mm / w 60 mm
Diameter
300 mm
Diameter
300 mm
EAN13 Barcode
8007554059913
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 300 mm |
| Width | 60 mm |
| Tread Material | Vulkollan |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 300 mm |
| Tread Width | 60 mm |
| Total Height | 360 mm |
| Top Plate Dimensions | 175x140 mm |
| Fixing Holes Spacing | 140x105 mm |
| Swivel Offset | 81 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554059913 |
| Manufacturer Code | 638308 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 1600 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 1300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 18.24 kg |
Detailed Description
Vulkollan® wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE HD