Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 642152 — TR polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 642152
TR Polyurethane castors
Ø100 mm / w 38 mm / bore 15 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554051405
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 38 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Bore Hole | 15 mm |
| Tread Width | 38 mm |
| Total Height | 100 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554051405 |
| Manufacturer Code | 642152 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 380 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.1 kg |
Detailed Description
TR polyurethane wheels, cast iron centre