Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 644103 — TR polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 644103
TR Polyurethane castors
Ø125 mm / w 58 mm / bore 20 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554031858
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 58 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 58 mm |
| Total Height | 125 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554031858 |
| Manufacturer Code | 644103 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 600 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 480 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.62 kg |
Detailed Description
TR polyurethane wheels, cast iron centre