Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 648516 — TR Polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE HD, rear adjustable brake
SKU: 648516
TR Polyurethane castors
Ø200 mm / w 78 mm
Diameter
200 mm
Diameter
200 mm
EAN13 Barcode
8007554058275
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 200 mm |
| Width | 78 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Tread Width | 78 mm |
| Total Height | 275 mm |
| Top Plate Dimensions | 175x140 mm |
| Fixing Holes Spacing | 140x105 mm |
| Swivel Offset | 65 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554058275 |
| Manufacturer Code | 648516 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 1600 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 1300 daN |
Logistics
| Unit Weight | 14.44 kg |
Detailed Description
TR Polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE HD, rear adjustable brake