Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 648528 — TR Polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE HD, rear adjustable brake
SKU: 648528
TR Polyurethane castors
Ø300 mm / w 60 mm
Diameter
300 mm
Diameter
300 mm
EAN13 Barcode
8007554061046
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 300 mm |
| Width | 60 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 300 mm |
| Tread Width | 60 mm |
| Total Height | 365 mm |
| Top Plate Dimensions | 200x160 mm |
| Fixing Holes Spacing | 160x120 mm |
| Swivel Offset | 81 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554061046 |
| Manufacturer Code | 648528 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 1750 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 1400 daN |
Logistics
| Unit Weight | 20.02 kg |
Detailed Description
TR Polyurethane wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EE HD, rear adjustable brake