Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 652304 — 'TR' polyurethane wheels high thickness, aluminium centre
SKU: 652304
TR Polyurethane castors
Ø160 mm / w 50 mm / bore 20 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554064009
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 160 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554064009 |
| Manufacturer Code | 652304 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 700 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 560 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.18 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels high thickness, aluminium centre