Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 653104 — 'TR' polyurethane wheels, aluminum centre
SKU: 653104
TR Polyurethane castors
Ø150 mm / w 40 mm / bore 20 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554032473
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 40 mm |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 150 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554032473 |
| Manufacturer Code | 653104 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 600 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 480 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.585 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels, aluminum centre