Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 654105 — 'TR' polyurethane wheels, cast iron centre
SKU: 654105
TR Polyurethane castors
Ø175 mm / w 35 mm / bore 20 mm
Diameter
175 mm
Diameter
175 mm
EAN13 Barcode
8007554032534
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 175 mm |
| Width | 35 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 175 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 35 mm |
| Total Height | 175 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554032534 |
| Manufacturer Code | 654105 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 650 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 520 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.785 kg |
Detailed Description
'TR' polyurethane wheels, cast iron centre