Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 683111 — Polyamide 6 solid wheels
SKU: 683111
Polyamide 6 castors
Ø80 mm / w 30 mm / bore 12 mm
Diameter
80 mm
Diameter
80 mm
EAN13 Barcode
8007554049495
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 80 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Polyamide |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 80 mm |
| Bore Hole | 12 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 80 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554049495 |
| Manufacturer Code | 683111 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 180 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.1 kg |
Detailed Description
Polyamide 6 solid wheels