Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 715510 — Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket with bolt hole type NL with front lock
SKU: 715510
Thermoplastic rubber castors
Ø160 mm / w 50 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554085547
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Tread Width | 50 mm |
| Total Height | 193 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
| Plate Diameter | 102 mm |
| Through-Hole Diameter | 20 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554085547 |
| Manufacturer Code | 715510 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 200 daN |
Logistics
| Unit Weight | 215 kg |
Detailed Description
Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket with bolt hole type NL with front lock