Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 715511 — Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket with bolt hole type NL with front lock
SKU: 715511
Thermoplastic rubber castors
Ø150 mm / w 45 mm
Diameter
150 mm
Diameter
150 mm
EAN13 Barcode
8007554085530
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 150 mm |
| Width | 45 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 150 mm |
| Tread Width | 45 mm |
| Total Height | 188 mm |
| Swivel Offset | 56 mm |
| Plate Diameter | 102 mm |
| Through-Hole Diameter | 20 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554085530 |
| Manufacturer Code | 715511 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 180 daN |
Logistics
| Unit Weight | 2.06 kg |
Detailed Description
Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket with bolt hole type NL with front lock