Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 716501 — Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket with bolt hole type NL with front lock
SKU: 716501
Thermoplastic rubber castors
Ø80 mm / w 30 mm
Diameter
80 mm
Diameter
80 mm
EAN13 Barcode
8007554050613
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 80 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 80 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 107 mm |
| Swivel Offset | 37 mm |
| Plate Diameter | 73 mm |
| Through-Hole Diameter | 12 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554050613 |
| Manufacturer Code | 716501 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 70 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.72 kg |
Detailed Description
Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre, swivel bracket with bolt hole type NL with front lock