Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 724462PF — Silicone rubber wheels for high temperatures, swivel top plate bracket type NLX
SKU: 724462PF
Silicone rubber castors
Ø100 mm / w 40 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554063538
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 128 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 35 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554063538 |
| Manufacturer Code | 724462PF |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 80 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.96 kg |
Detailed Description
Silicone rubber wheels for high temperatures, swivel top plate bracket type NLX