Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 728066 — Sigma Elastic rubber wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EEG HD
SKU: 728066
Elastic rubber castors
Ø200 mm
Diameter
200 mm
Diameter
200 mm
EAN13 Barcode
8007554056776
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 200 mm |
| Width | 50 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 200 mm |
| Total Height | 280 mm |
| Top Plate Dimensions | 175x140 mm |
| Fixing Holes Spacing | 140x105 mm |
| Swivel Offset | 65 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554056776 |
| Manufacturer Code | 728066 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 1000 daN |
| Dynamic @ 6 km/h | 800 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.01 kg |
Detailed Description
Sigma Elastic rubber wheels, cast iron centre, swivel top plate bracket EEG HD