Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 735902 — 'Sigma Elastic' rubber, swivel bracket with bolt hole type NL
SKU: 735902
Elastic rubber castors
Ø100 mm / w 40 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554062265
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 128 mm |
| Swivel Offset | 35 mm |
| Plate Diameter | 73 mm |
| Through-Hole Diameter | 12 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554062265 |
| Manufacturer Code | 735902 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 150 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.71 kg |
Detailed Description
'Sigma Elastic' rubber, swivel bracket with bolt hole type NL