Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 736103 — Sigma Elastic rubber wheels, polyamide 6 centre, fixed bracket type P
SKU: 736103
Elastic rubber castors
Ø125 mm / w 40 mm
Diameter
125 mm
Diameter
125 mm
EAN13 Barcode
8007554041710
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 125 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 125 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 161 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554041710 |
| Manufacturer Code | 736103 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 230 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.815 kg |
Detailed Description
Sigma Elastic rubber wheels, polyamide 6 centre, fixed bracket type P