Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 736302 — Sigma Elastic rubber wheels, polyamide 6 centre, swivel top plate bracket type P
SKU: 736302
Elastic rubber castors
Ø100 mm / w 40 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554041802
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 138 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 46 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554041802 |
| Manufacturer Code | 736302 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 150 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.225 kg |
Detailed Description
Sigma Elastic rubber wheels, polyamide 6 centre, swivel top plate bracket type P