Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 784101 — Injection TPU 60D polyurethane transpallet rollers, polyamide 6 centre
SKU: 784101
Thermoplastic polyurethane rollers
Ø82 mm / w 60 mm / bore 20 mm
Diameter
82 mm
Diameter
82 mm
EAN13 Barcode
8007554057957
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 82 mm |
| Width | 60 mm |
| Tread Material | Polyurethane |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 82 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 60 mm |
| Total Height | 82 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554057957 |
| Manufacturer Code | 784101 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 450 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.27 kg |
Detailed Description
Injection TPU 60D polyurethane transpallet rollers, polyamide 6 centre