Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 231121 — Non-marking rubber wheels, pressed steel discs
SKU: 231121
Rubber castors
Ø80 mm / w 25 mm / bore 12 mm
Diameter
80 mm
Diameter
80 mm
EAN13 Barcode
8007554057841
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 80 mm |
| Width | 25 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 80 mm |
| Bore Hole | 12 mm |
| Tread Width | 25 mm |
| Total Height | 80 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554057841 |
| Manufacturer Code | 231121 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 65 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.172 kg |
Detailed Description
Non-marking rubber wheels, pressed steel discs