Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 235221 — Non-marking rubber wheels, pressed steel discs, swivel top plate bracket type NL with front lock
SKU: 235221
Rubber castors
Ø80 mm / w 25 mm
Diameter
80 mm
Diameter
80 mm
EAN13 Barcode
8007554023693
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 80 mm |
| Width | 25 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 80 mm |
| Tread Width | 25 mm |
| Total Height | 107 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 37 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554023693 |
| Manufacturer Code | 235221 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 65 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.86 kg |
Detailed Description
Non-marking rubber wheels, pressed steel discs, swivel top plate bracket type NL with front lock