Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 333102 — Rubber ball furniture wheels, swivel bracket with bolt hole
SKU: 333102
Rubber castors
Ø40 mm / load 20 daN
Tread Material
Rubber
Diameter
40 mm
EAN13 Barcode
8007554043318
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 40 mm |
| Total Height | 57 mm |
| Plate Diameter | 32 mm |
| Through-Hole Diameter | 9 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554043318 |
| Manufacturer Code | 333102 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Static / 0 km/h | 20 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.13 kg |
Detailed Description
Rubber ball furniture wheels, swivel bracket with bolt hole