Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 342105 — Paired polyamide 6 furniture wheels, swivel top plate bracket
SKU: 342105
Polyamide 6 castors
Ø100 mm / w 57 mm / load 40 daN
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554049761
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 57 mm |
| Tread Material | Polyamide |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Tread Width | 57 mm |
| Total Height | 124 mm |
| Top Plate Dimensions | 60x60 mm |
| Fixing Holes Spacing | 42x42 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554049761 |
| Manufacturer Code | 342105 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Static / 0 km/h | 40 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.567 kg |
Detailed Description
Paired polyamide 6 furniture wheels, swivel top plate bracket