Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 375100 — Rubber wheels, polyamide centre with threadguards, fixed bracket
SKU: 375100
Rubber castors
Ø40 mm / w 18 mm / bore 8 mm
Diameter
40 mm
Diameter
40 mm
EAN13 Barcode
8007554064641
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 40 mm |
| Width | 18 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 40 mm |
| Bore Hole | 8 mm |
| Tread Width | 18 mm |
| Total Height | 59 mm |
| Top Plate Dimensions | 42x42 mm |
| Fixing Holes Spacing | 31x31 mm |
| Swivel Offset | 24 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554064641 |
| Manufacturer Code | 375100 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 3 km/h | 30 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.11 kg |
Detailed Description
Rubber wheels, polyamide centre with threadguards, fixed bracket