Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 375103 — Rubber wheels, polyamide centre with threadguards, fixed bracket
SKU: 375103
Rubber castors
Ø80 mm / w 24 mm / bore 8 mm
Diameter
80 mm
Diameter
80 mm
EAN13 Barcode
8007554025345
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 80 mm |
| Width | 24 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 80 mm |
| Bore Hole | 8 mm |
| Tread Width | 24 mm |
| Total Height | 104 mm |
| Top Plate Dimensions | 60x60 mm |
| Fixing Holes Spacing | 45x45 mm |
| Swivel Offset | 30 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554025345 |
| Manufacturer Code | 375103 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 3 km/h | 55 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.3 kg |
Detailed Description
Rubber wheels, polyamide centre with threadguards, fixed bracket