Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 381101 — Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre
SKU: 381101
Thermoplastic rubber castors
Ø50 mm / w 18 mm / bore 8 mm
Diameter
50 mm
Diameter
50 mm
EAN13 Barcode
8007554013823
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 50 mm |
| Width | 18 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 50 mm |
| Bore Hole | 8 mm |
| Tread Width | 18 mm |
| Total Height | 50 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554013823 |
| Manufacturer Code | 381101 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 3 km/h | 40 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.021 kg |
Detailed Description
Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre