Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 381203 — Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre
SKU: 381203
Thermoplastic rubber castors
Ø75 mm / w 24 mm / bore 8 mm
Diameter
75 mm
Diameter
75 mm
EAN13 Barcode
8007554013847
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 75 mm |
| Width | 23 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 75 mm |
| Bore Hole | 8 mm |
| Tread Width | 24 mm |
| Total Height | 75 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554013847 |
| Manufacturer Code | 381203 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 3 km/h | 70 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.051 kg |
Detailed Description
Thermoplastic rubber wheels, polypropylene centre