Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 514402 — Injection moulded TPR rubber wheels, polypropylene centre, swivel top plate bracket type NL
SKU: 514402
Thermoplastic rubber castors
Ø100 mm / w 30 mm / bore 8 mm
Diameter
100 mm
Diameter
100 mm
EAN13 Barcode
8007554025895
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 100 mm |
| Width | 30 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 100 mm |
| Bore Hole | 8 mm |
| Tread Width | 30 mm |
| Total Height | 128 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 35 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554025895 |
| Manufacturer Code | 514402 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Logistics
| Unit Weight | 0.626 kg |
Detailed Description
Injection moulded TPR rubber wheels, polypropylene centre, swivel top plate bracket type NL