Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 521110 — Standard rubber wheels, polypropylene centre
SKU: 521110
Rubber castors
Ø160 mm / w 40 mm / bore 20 mm
Diameter
160 mm
Diameter
160 mm
EAN13 Barcode
8007554026175
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 160 mm |
| Width | 40 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 160 mm |
| Bore Hole | 20 mm |
| Tread Width | 40 mm |
| Total Height | 160 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554026175 |
| Manufacturer Code | 521110 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 150 daN |
Logistics
| Unit Weight | 0.726 kg |
Detailed Description
Standard rubber wheels, polypropylene centre