Part of Tellure Rota
CE Certified
ISO 9001 Quality
24h Quote Response
Tellure Rota 524404 — Standard rubber wheels, polypropylene centre, swivel top plate bracket type NL
SKU: 524404
Rubber castors
Ø140 mm
Diameter
140 mm
Diameter
140 mm
EAN13 Barcode
8007554026359
We respond to quote requests within 4 business hours.
| Diameter | 140 mm |
| Width | 37 mm |
| Tread Material | Rubber |
| Availability | In stock |
Dimensions
| Diameter | 140 mm |
| Total Height | 177 mm |
| Top Plate Dimensions | 100x85 mm |
| Fixing Holes Spacing | 80x60 mm |
| Swivel Offset | 34 mm |
Identification
| EAN13 Barcode | 8007554026359 |
| Manufacturer Code | 524404 |
| Brand | Tellure Rota |
| Country of Origin | Italy |
Load Capacity
| Dynamic @ 4 km/h | 120 daN |
Logistics
| Unit Weight | 1.174 kg |
Detailed Description
Standard rubber wheels, polypropylene centre, swivel top plate bracket type NL